Odpowiednia lornetka – jak ją znaleźć?

Wytrzymały osprzęt godziwej jakości posłuży nam przez wiele lat, wobec tego zanim nabyjemy lornetkę wskazane jest poświęcić nieco czasu na odszukanie odpowiedniego modelu. W toku poszukiwań powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry, jak powiększenie, pole widzenia, średnica obiektywu oraz odstęp źrenicy wyjściowej.

Najważniejsze parametry

Można stwierdzić, że lornetka to nic innego, jak połączone ze sobą dwie lunety, jednakże o jakości obrazu rozsądza szereg parametrów. Jednym z najistotniejszych jest powiększenie – im większe, tym bardziej oddalone od nas cele będziemy w stanie ujrzeć. Powinno się jednakże mieć świadomość, że za duże powiększenie przekłada się na zminimalizowanie pola widzenia a także jasności obrazu. Najbardziej optymalny wybór do obserwacji z dłoni to lornetka oferujące powiększenie od 12 do 15 razy. Wymiar obiektywu to wyrażona w milimetrach średnica frontowej soczewki – im pozostanie większa, tym jaśniejszy obraz, co sprawdzić się może w czasie obserwacji w złym oświetleniu.

Dzienna czy nocna?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji wskazane jest zastanowić się dodatkowo do jakich zastosowań planujemy wykorzystywać nasz osprzęt. Nieznacznie innymi parametrami charakteryzują się lornetki do obserwacji dziennych, a innymi te dedykowane do użytku wieczorem oraz w nocy. Jeżeli wokół jest jasno, nie ma potrzeby sięgać po lornetki o sporym obiektywie, wobec tego mniejsze rodzaje w zupełności wystarczą do podziwiania natury. Amatorzy obserwacji astronomicznych powinni postawić na spore lornetki, które gromadzić będą więcej światła. Najwygodniej taki rodzaj zamontować na specjalnym statywie, co sporo ułatwi korzystanie.

Koszt ma znaczenie

Dobry sprzęt bywa drogi, jednak jego duża cena przekłada się na jakość. Zdecydowanie lepiej jest zaczekać nieco z zakupem oraz zebrać więcej funduszy na mocną lornetkę uznanego fabrykanta, która posłuży nam do końca życia, aniżeli kupić kolejne modele kiepskiej jakości.

Comments are closed.