Zakup lunety – na co zwrócić uwagę?

Wiele osób lubiących oglądanie dzikiej przyrody rozważa kupno solidnego sprzętu, który znacznie to zadanie ułatwi. Dobór lunety może jednakże sprawić sporo kłopotów – jakimi kryteriami kierować się podczas podejmowania decyzji?

Głównie – powiększenie

Jednym z najbardziej znaczących parametrów Lunety jest powiększenie – im większe, tym bardziej odległe cele będziemy mogli obserwować. Należy jednak pamiętać, że spore powiększenie łączy się z dużymi gabarytami całego sprzętu, co może okazać się mało praktyczne w czasie wypraw przyrodniczych. Na to, czy dobrze będziemy widzieć obraz oddziałuje w podobny sposób średnica obiektywu – im szersza, tym więcej światła dochodzi do oka, co przekłada się na wyższą jakość obserwacji. Warto też zwrócić uwagę na to, czy ostrość obrazu na brzegach jest jednakowo dobra jak w środku.

Praktyczne akcesoria

W sklepach specjalistycznych zwykle znaleźć możemy lunety wytworzone ze stali, czy też aluminium. Te drugie są sporo lżejsze, co przekłada się na wygodę korzystania. Jeśli jednak zdecydujemy się na wersję ze stali, powinno się dokupić do niego statyw. Miłośnicy obserwacji natury bez względu na panujące warunki pogodowe powinni zastanowić się nad zakupem dodatkowej wodoszczelnej obudowy, która skutecznie uratuje sprzęt przed zniszczeniem. Zanim dokonamy zakupu należy zastanowić się również, czy potrzebujemy lunetę skonfigurować z sprzętem fotograficznym czy też kamerą.

Jeśli szukamy lunety do podglądania zwierząt, dobrym wyborem będzie wariant z obiektywem o średnicy wynoszącej 80-85mm. Taki sprzęt zagwarantuje jasny, a przez to wysokiej jakości obraz.

Comments are closed.